категорії: новина

Презентація Журналу "Стіна" на Першому Всеукраїнському фестивалі каліграфії та шрифтів

теґи: журнал Стіна, Стіна, українські каліграфи, фестиваль каліграфії та шрифтів - Рутенія

27-29 листопада 2009 року в Київському державному інституті декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Михайла Бойчука (КДІДПМД) відбудеться Перший Всеукраїнський фестиваль каліграфії та шрифтів – Рутенія, в рамках якого пройде презентація Молодіжного журналу "Стіна".

Докладніше про фестиваль і каліграфію вцілому)

Організатори свята, започатковуючи цей фестиваль, ставлять за мету сприяння розвитку та поширенню культури української каліграфії і типографії, контакту і професійному обміну мистецьких практик між вітчизняними та зарубіжними майстрами каліграфії та шрифту, науковцями, студентами, всіма зацікавленими.

Іншою метою є популяризація вітчизняних традицій каліграфії, що за будь-яких інтеграцій визначають національні особливості жанру. Свого часу саме українською кирилицею було написано цілий ряд яскравих історичних творів, що значною мірою стало чинником у формуванні сучасної кирилиці.

Особливостями каліграфії як жанру мистецтва є безпосереднє сполучення та взаємне доповнення візуального і текстового образу, що розглядається не лише як задача спеціальної дисципліни чи різновид малярства, а є окремою самодостатньою галуззю, що визначає якісний рівень друкованих та електронних видань і стан видавничої справи загалом.

Основна програма фестивалю складається з лекцій та майстер-класів знаних українських каліграфів і типографів (програма фестивалю у додатку).
Окрім того, у програмі фестивалю запланований перегляд тематичних фільмів, виставки робіт як класиків кириличної та східної (іранської, китайської і японської) каліграфії, так і творів молодих майстрів. Окремою експозицією будуть представлені проекти сучасних українських шрифтових гарнітур, сторінки книг, естампи тощо.

Серед почесних гостей та учасників фестивалю: викладачі КДІДПМД ім. Михайла Бойчука завідувач кафедри графічного дизайну, художник-графік, каліграф, майстер інтролігації, професор, заслужений діяч мистецтв України, член Національної спілки художників України Василь Чебаник (м. Київ),
викладач кафедри графічного дизайну, художник-графік, член Національної спілки художників і Спілки дизайнерів України, член-кореспондент Української академії геральдики і товарного знаку Олександр Мікула (м. Київ),
викладач кафедри графічного дизайну, графік-дизайнер, член Спілки дизайнерів України Олена Старанчук (м. Київ),
викладач кафедри графічного дизайну, художник-графік, майстер інтролігації Валерій Тихонюк (м. Київ).
Відомі художники-графіки, дизайнери, каліграфи: Юрій Антонов (м. Київ), Геннадій Заречнюк (м. Львів), Дмитро Растворцев (м. Суми), Андрій Шевченко (м. Бердянськ), Віталій Мітченко (м. Київ) та інші.

Урочисте відкриття фестивалю та прес-конференція відбудеться о 18:00 27 листопада в конгрес-холі Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука (м. Київ, вул. Кіквідзе, 32).Запрошуємо до участі та співпраці художників, дизайнерів, журналістів, фотографів, видавців, освітян, та всіх інших небайдужих до мистецтва каліграфії та шрифту.


Форма проведення фестивалю передбачає активну участь та співпрацю всіх заявлених авторів, майстрів, організаторів разом із відвідувачами та представниками ЗМІ. Зокрема, учасникам та організаторам, акредитованим журналістам пропонується самим створити традиційний мульти-банер, на фоні якого буде проходити прес-конференція. Вони, використовуючи пензлі та кольорову гуаш, самі намалюють «рідними» шрифтами назви та логотипи своїх організацій та ЗМІ.

Створений банер залишається у фондах Інституту до наступного фестивалю.

В обідні перерви і протягом всього часу проведення фестивалю частування козацьким Кулішем та юшкою від президентського кошовара Мирослава Шваба. Поряд з кошоваром проходитиме конкурс для гостей та відвідувачів Свята на кращий каліграфічний варіант відомого Листа Запорожців турецькому султану.
Для цього кожному бажаючому буде наданий текст листа, пензель, туш та аркуш ватману для писання.

Програма фестивалю

27 листопада, п’ятниця11:00-12:30 «Каліграфія в іранському графічному дизайні». Лекція Олександра Мікули (м. Київ);
12:30-14:00 «Рутенія». Лекція Василя Чебаника (м. Київ);

14:00-15:00 Обідня перерва

15:00-17:00 «Общая систематика росчерков: Танец на кончике пера».
Майстер-клас Олексія Чекаля (м. Харків);

17:00-18:00 Урочисте відкриття та прес-конференція;

28 листопада, суббота11:00-12:30 «Лігатури в українському письмі: Діахронний аналіз українських скорописних почерків XVI – поч. XVIII століть». Лекція Віталія Мітченка (м. Київ);
12:30-14:00 «Містика чи логіка в народженні шрифтів». Лекція Юрія Антонова (Донецьк-Київ);

14:00-15:00 Обідня перерва;

15:00-17:00 Виготовлення шрифту за допомогою картоплі (частина 1).
Майстер-клас Андрія Шевченка (м. Бердянськ).
17:00-18:30 Кінопокази
17:00-19:00 «Китайська каліграфія». Майстер-клас Майстра Чі Ень Го (м. Київ);

29 листопада, неділя11:00-12:30 «Путешествие Дж. Свифта в страну Леттерингию: Как правильно оседлать букву».
Лекція Олексія Чекаля (м. Харків);

12:30-14:00 «Каліграфія і реклама». Лекція Дмитра Растворцева (м. Суми);

14:00-15:00 Обідня перерва;

15:00-17:00 «Виготовлення шрифту за допомогою картоплі» (частина 2)
Майстер-клас Андрія Шевченка (м. Бердянськ);
17:00–18:30 «Летерінг – у всьому є літери. Лекція Олексія Кондакова (м. Київ);
18:30–20:30 «Вулична каліграфія». Майстер-клас Юрія Антонова (Донецьк, Київ).